Theragun – czym jest masażer elektryczny i jak go stosować?

Masaż jest jednym z podstawowych elementów regeneracji oraz przygotowania do treningów, czy zawodów. Jest nieodłączną częścią sportu zarówno na poziomie zawodowym, jak i amatorskim. Regularny masaż nie tylko łagodzi ból. Przede wszystkim zapobiega kontuzjom, które mogą skończyć się fatalnie, długotrwale dyskwalifikując nas ze sportu.

Oprócz tradycyjnych metod masażu w gabinetach fizjoterapii, do terapii możesz wykorzystać ręczny masażer elektryczny. Największą zaletę tego typu urządzeń do masażu są niewielkie rozmiary, mobilność i wszechstronność. Co więcej, masaż bez problemu wykonasz samodzielnie, w dowolnym miejscu, przed lub zaraz po treningu. Dzięki temu możemy robić to regularnie, zapobiegając napięciom mięśni oraz ewentualnym kontuzjom.

Do najpopularniejszych urządzeń do masażu należą flagowe modele marki Theragun tj. PRO, ElitePrime oraz mini, słynące na rynku ze swojej niezawodności.

Z poniższego artykułu dowiesz się, m.in. czym jest Theragun, jak działa masażer elektryczny, jak go używać oraz na jakie dolegliwości pomaga. Podpowiemy, jak dobrać odpowiedni model do Twoich potrzeb, oraz jakie końcówki i akcesoria Theragun będą dla Ciebie przydatne.

Czym jest Theragun?

Theragun to profesjonalny przyrząd do masażu, Za jego pomocą wykonasz masaż mięśni głębokich, odpowiedzialnych za prawidłową posturę, stabilizację i ochronę narządów wewnętrznych. Ponadto jest niezastąpiony zarówno w procesie regeneracji mięśni po treningu, jak i przygotowań przed treningiem. Dzięki Theragun’owi samodzielnie wykonasz kompleksowy masaż mięśni wszystkich partii ciała.

Jak działa Theragun?

Theragun jest urządzeniem do terapii perkusywnej. Określenie zaczerpnęło swoją nazwę od szybkich i miarowych uderzeń podczas gry na perkusji. Urządzenie generuje uderzenia o wysokiej częstotliwości, które rozbijają mięśnie i niwelują napięcia. Masażery w zależności od modelu, różnią się częstotliwością i mocą uderzeń. W podstawowych modelach Theragun zakres prędkości zaczyna się od 1750 uderzeń na minutę. Bardziej zaawansowane modele, jak Theragun PRO gwarantują aż 2400 uderzeń na minutę i siłę nacisku 27 kg. Taka częstotliwość i moc uderzeń gwarantuje skuteczną terapię mięśniową i rozbicie nawet największych napięć.

Czym jest terapia perkusywna?

Terapia perkusywa polega na zaaplikowaniu ukierunkowanego, skoncentrowanego nacisku na tkankę mięśniową. Mięśnie dzięki stymulacji poprzez generowany impuls rozluźniają się i pozbywają napięć. Terapię perkusywną można porównać do masażu, podczas którego terapeuta stymuluje mięśnie konsekwentnym, gwałtownymi ruchami. Terapia perkusywna przy pomocy Theragun polega na miarowych, zdecydowanych uderzeniach. Masażer generuje ruch o częstotliwości 40 uderzeń na sekundę i o amplitudzie 16 mm. Stosowanie terapii perkusywne przy pomocy modeli Theragun niesie wiele korzyści:

 • zmniejsza bolesność i sztywność mięśni,
 • wspomaga okres rekonwalescencji, pozwalając na szybszy powrót do zdrowia,
 • przyspiesza rozgrzewkę przed i regenerację po treningu,
 • zwiększa przepływ krwi,
 • redukuje powstawanie kwasu mlekowego po treningu,
 • poprawia ogólny zakres ruchu,
 • wpływa na ogólne samopoczucie i zdrowy sen.

Różnica między terapią perkusywną a masażem wibracyjnym

Wiele osób myli terapię perkusywną z masażem wibracyjnym. Główną różnicą między nimi jest fakt, że terapia perkusywna dociera o 60% głębiej do mięśnia. Dzięki temu zwiększa przepływ krwi i tlenu potrzebnych do skutecznego leczenia i powrotu do pełnej sprawności.

Masażer elektryczny Theragun PRO

Czy można używać Theragun samodzielnie?

Przyrząd do masażu Theragun został zaprojektowany w taki sposób, aby bezpiecznie i bez specjalistycznej wiedzy medycznej można było go samodzielnie używać. Ergonomiczne ramię urządzenia pozwala na dotarcie do trudno dostępnych obszarów ciała. Model Theragun Pro, najwyższy z gamy masażerów, posiada dodatkową regulację ramienia, dzięki czemu dociera aż do 90% powierzchni ciała. Jeżeli szukasz elektrycznego masażera do pleców, model PRO będzie doskonałym wyborem.

Nowa 4. generacja Theragun wyposażona jest w aplikację mobilną Therabody App, dzięki niej wykonasz skuteczny masaż mięśni nawet bez specjalistycznej wiedzy z zakresu terapii. Aplikacja da Ci wskazówki jak krok po kroku przeprowadzić skuteczną terapię perkusywną. Therabody App będzie pomocna zarówno przy masażu samego siebie, jak i innych!

Na jakie dolegliwości pomaga Theragun

Theragun, dzięki swoim szerokim możliwościom używany jest w przypadkach schorzeń uniemożliwiających swobodne uprawianie sportu, czy nawet ograniczających funkcjonowanie.

Regularne użytkowanie urządzeń do masażu Theragun będzie nieocenionym wsparciem w wielu dolegliwościach i potrzebach, m.in.:

 • schorzeniach bicepsów,
 • zespole cieśni nadgarstka,
 • zapaleniu powięzi,
 • łokciu tenisisty,
 • redukcji cellulitu,
 • redukcji bólu po treningu,
 • łagodzeniu powstałych skurcze mięśni,
 • usuwaniu punkty spustowe,
 • łagodzeniu bólów pleców i barków związanych z siedzącym trybem życia.

Theragun znajdzie zastosowanie również w podróży, łagodząc związane z nią bóle i skutki zmiany czasu oraz poprawiając jakość snu.

Jak używać urządzeń do masażu Theragun?

W zależności od potrzeby bądź rodzaju występującego urazu należy zastosować się do instrukcji producenta W przypadku cięższych schorzeń koniecznie skonsultuj terapię z fizjoterapeutą.

Jeżeli chcesz aktywować mięśnie przed treningiem, stosuj Theragun na każdą grupę mięśni przez około 30s. W celu regeneracji i redukcji bólu masuj wybrany mięsień przez minimum 2 minuty.

Ważny jest także dobór odpowiednich końcówek do przyrządu do masażu. W podstawowych modelach typu Theragun mini czy Theragun Liv występuje końcówka Standard Ball do ogólnego zastosowania. W przypadku wyższych modeli będziesz mieć do dyspozycji gamę bardziej precyzyjnych końcówek.

Jak używać Theragun na plecach?

Ergonomiczny uchwyt Theragun umożliwia wykonanie masażu pleców. Jeżeli zależy Ci na precyzyjnym dotarciu do wszystkich punktów spustowych na plecach, polecamy Model Theragun PRO. Najwyższy model Theragun posiada ruchome ramię i pełen zestaw końcówek do masażu.

Model Theragun PRO ma dodatkowo ruchome ramię, które ułatwia uchwyt i precyzyjne dotarcie do wszystkich punktów spustowych na plecach. Dodatkowo najwyższy model masażera ma dołączony pełen zestaw końcówek. Jeżeli plecy są Twoim słabym punktem i potrzebujesz regularnej terapii, wybierz model Theragun PRO.

Theragun PRO

Jak często używać Theragun?

Nie ma jednoznacznej recepty, jak często należy używać Theragun. Wszystko zależy od Twojego trybu życia i stopnia zaawansowania treningów. W zdecydowanej większości przypadków nic nie stoi na przeszkodzie, by korzystać z masażera każdego dnia. Jeśli wykonujesz intensywne i wymagające treningi, możesz korzystać z masażera zarówno przed jak i po treningu. Na co dzień, masaż przy pomocy Theraguna pomoże Ci w pozbyciu się napięć mięśni związanych z siedzącym trybem życia i stresem – szczególnie polecany jest przed snem.

Czy używanie Theragun jest bezpieczne?

Stosowanie Theragun nie stanowi zagrożenia dla naszego zdrowia. Głównymi przeciwwskazaniami mogą okazać się przypadki przerwania ciągłości skóry, otwarte rany, miejsca po świeżych zabiegach, krwiaki, cukrzyca, zakrzepica żylna, choroby nowotworowe, gorączka czy ciąża. Nie należy także stosować terapii perkusywnej w okolicach szyi, krtani, na odcinku kręgosłupa, okolicach głowy, w pobliżu narządów płciowych oraz u dzieci. W przypadku urazów każde zastosowanie urządzenia do masażu należy konsultować już z lekarzem bądź fizjoterapeutą.

Jakie modele Theragun są dostępne w ofercie?

Najnowszą serią modeli Theragun jest 4. generacja urządzeń do masażu. Składają się na nią najbardziej profesjonalny i rozbudowany model Theragun PRO, model premium zaprojektowany w eleganckiej formie Theragun Elite, równowaga między mocą i stylem Theragun Prime oraz najmniejszy z dostępnych modeli Theragun mini.

Theragun modele

Czym różnią się modele 3. i 4. generacji Theragun?

Modele 4. generacji Theragun, które premierę miały wiosną 2020, cechuje szereg nowości technologicznych. Do najważniejszych należą (dotyczy Theragun PRO):

 • QuietForce Technology™ - opatentowany bezszczotkowy silnik zapewnia wyjątkowo cichą pracę urządzenia,
 • Smart Percussive Therapy ™ - aplikacja Therabody, łącząca się przez Bluetooth, zapewnia spersonalizowaną terapię,
 • zmienny zakres prędkości,
 • bezprzewodowe ładowanie,
 • dwukrotnie dłuższa żywotność baterii,
 • wyświetlacz OLED z miernikiem siły 3 programy działania zintegrowane z aplikacją,
 • do 7 końcówek.

W nowej generacji pojawiły się również inne modele, z czego na szczególną uwagę zasługuje najmniejszy i najbardziej poręczny model mini ™. Masażer mieści się w dłoni, a jego waga nie przekracza 0,5 kg. Wystarczy, że schowasz go w kieszeni, albo włożysz do plecaka lub torebki, aby mieć urządzenie pod ręką zawsze, kiedy go potrzebujesz.

Rodzaje końcówek Theragun

Dużą zaletą sprzętu do masażu Theragun są końcówki dedykowane do poszczególnych partii ciała. Podstawowe modele, takie jak Theragun liv, czy Theragun mini posiadają jedną podstawową końcówkę Standard Ball do ogólnego zastosowania.

Wyższe modele PRO, Elite i Prime zawierają do siedmiu końcówek w zestawie. Każdą końcówkę cechuje inna jędrność i kształt, aby zapewnić odpowiednie działanie we właściwym miejscu. Poza Standard Ball dostępne są:

 • Dampener – do masażu wrażliwych lub kostnych obszarów,
 • Cone – do punktowej terapii mięśni, w tym wrażliwych obszarów dłoni i stóp,
 • Thumb - do masażu punktów spustowych oraz dolnej – lędźwiowej części mięśni przykręgosłupowej,
 • Wedge – do masażu wokół łopatek oraz partii powięziowych i szerokich obszarów mięśniowych,
 • Supersoft – końcówka dedykowana do terapii wibracyjnej, służąca do terapii wrażliwych obszarów w tym kości - to nowość w gamie akcesoriów Theragun – dostępna jedynie w 4. generacji urządzeń.

Końcówki są wykonane z pianki, o gładkiej powierzchni, dzięki czemu, z łatwością przesuwają po ubraniach oraz skórze. Pianka PU, z której zostały wykonane, ma właściwości antybakteryjne.

Theragun końcówki i akcesoria

Jak zmieniać końcówki Theragun?

Końcówki Theragun należy zmieniać jednym zdecydowanym pociągnięciem do góry. Wykręcanie ich może spowodować uszkodzenie produktu.

Jak czyścić i dbać o końcówki Theragun?

Końcówki bez problemu można czyścić z balsamu, olejków czy innych preparatów przeznaczonych do masażu. Jeżeli z urządzenia korzysta więcej niż jedna osoba, należy je czyścić po każdym użyciu.

Jak często zmieniać końcówki Theragun?

Wymiana końcówek uzależniona jest w zależności od tego jak często używany jest Theragun. Zaleca się wymianę co 60-90 dni.

Akcesoria Theragun

Każdy Theragun w zestawie ma dodatkowe akcesoria. Oprócz urządzenia i końcówek wraz z zakupem otrzymasz futerał lub etui podróżne (w zależności od modelu), ładowarkę i zasilacz, a w zestawie Theragun PRO wymienny akumulator. Dodatkowo możesz dokupić wygodną ładowarkę stojącą.

Aplikacja Therabody App

Dużą zaletą nowej generacji Theragun jest aplikacja mobilna Therabody App. Dzięki niej, z urządzeniem masującym można połączyć się zdalnie za pomocą Bluetooth. Aplikacja krok po kroku pokaże, w jaki sposób wykorzystać Theragun na daną partię ciała. Integracja z Apple Health, Google Fit oraz Samsung Health pozwoli na zoptymalizowanie całego procesu regeneracji i masażu.

Aplikacja Therabody App do Theragun

Jak długo ładować Theragun?

Maksymalnie naładowany akumulator w Theragun PRO pozwala na 150 minut pracy urządzenia, w pozostałych modelach (Theragun Elite, Theragun Prime, Theragun mini) na 120 minut. Po wyczerpaniu, akumulator naładuje się w ciągu 125 minut. Theragun PRO posiada dwa wymienne akumulatory. W trakcie użytkowania jednego można ładować drugi, zapewniając ciągłość terapii perkusywnej przez cały dzień.

Gwarancja na urządzenia do masażu Theragun

Wszystkie modele Theragun objęte są 2-letnią gwarancją producenta.

Theragun gdzie kupić?

Urządzenia Theragun wraz z końcówkami i akcesoriami można zakupić w naszym sklepie internetowym. Jesteśmy oficjalnym dystrybutorem marki Theragun na Polskę, dzięki temu jesteśmy w stanie zaproponować sprzęt w korzystnych cenach, oraz pełen asortyment akcesoriów i końcówek. Jeżeli masz jakieś wątpliwości lub pytania, skontaktuj się z naszym zespołem fizjoterapeutów, którzy chętnie odpowiedzą na twoje pytania.

Theragun

Akceptuj

Nasza strona wykorzystuje ciasteczka (cookies). Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że cookies będą zapisywane w Twojej przeglądarce. Więcej o ciasteczkach przeczytasz w Polityce prywatności.